Anne-Bebek: Yenidoğan “must have”

Konumuz alışveriş. Ama malumunuz yeni anne olunca yazacak her şey de bebek üzerine oluyor. Hem şu sıralar hamile takipçilerim var, onlar bu yazıları heyecanla bekliyorlar. Bu yazı biraz farklı daha kişisel daha benden. O yüzden sanırım yazı dilimde hep “sen” diye oldu. Çok kıymetli bu bilgiler, kendimden biliyorum. 🙂 Okumadığım blog, izlemediğim youtuber kalmamıştı hamile iken.

Şimdi konu alışveriş olunca bende durum genellikle “must have” den çıkar, “ay bu da olsun, ama o çok güzel”lere doğru gider. Sanırım hesaplı davranmak, mantıklı alışveriş yapmak için bir bebeğimin olması gerekiyormuş. Şimdilerde her şeyin en  hesaplısı nerede, ne gerçekten lazım neler gereksiz… Bunların hepsini senin için bu yazıda toplamaya çalıştım.

Umarım işine yarar 🙂

Şimdi öncelikle alışverişe doğum öncesinde başlayacağın için konuya bir anneye gerçekten neler gerekli ile başlıyorum.

Göğüs Ucu Kremi

 Kendine ilk alacağın şey olsun. Benim hayatımı gerçekten kurtardı. Doğumdan 10-15 gün önce kullanmaya başlarsan daha etkili diyorlar ama unutursan da panik yapma. Ben ilk emzirmeden sonra kullanmaya başladım. Öneri olarak bir marka istersen de; ben Lansinoh Lanolin Göğüs Ucu Kremini kullandım.

Ayva çekirdeği jelini de söylemeden geçemem. İnternette nasıl hazırlandığı yazıyor. Her gün her seferinde olmasa da sık sık kullandım. Belki de büyük ölçüde hiç yaram olmamasını buna borçluyumdur!

Göğüs Kalkanı

Krem ve ayva çekirdeği başlı başına çare midir emin değilim. Çünkü ben onlar dışında bu kalkanları da ilk emzirmemden itibaren hep kullandım. Bir kutu alman yeterli, içerisinde yedek kapakları var. Bu kalkanları göğsüne takıyorsun, göğüs uçlarının hava almasını sağlıyor ve yara derdin olmuyor. Başta zor gelecek nasıl durucam bunlarla diyeceksin ama alışıyor insan. Hem yara acısını çekmekten bin kat daha iyidir. Başka markanın var mı bilmiyorum ama ben Philips Avent kullandım.

Göğüs Pedi

Bu pedler sürekli kullanımda göğüs uçlarını havasız bırakıyor. Ama eğer dışarı çıkacaksan kalkanlarla çıkmak pek iyi bir fikir değil. O zaman mecbur ped kullanacaksın. Ben öyle yaptım. Bunu dilediğin markadan alabilirsin. Ben yine Philips Avent’inkini almıştım.

Lohusa Geceliği

Gecelik en rahat edeceğin giysi olacak bir süre. Pijama ile sezaryen sonrası zor. Bu yüzden bence en az 3 tane al. Çok dantelli, süslü bir geceliği çekim için alabilirsin. Ama sadece çekimde giyebilirsin. Yeni doğum yapmış, emzirirken üzerinde gerçekten en sade ve en rahat gecelik olsun istiyorsun. Ben en sevdiklerimi Oysho’dan almıştım. Çok da memnun kaldım. Pamuklu ve ince olması önemli. Çünkü çook terleyeceksin 🙂

Sezaryen külodu

 Bunlar yüksek bel ve pamuklu külotlar. Eminim ki dolabında yoktur 🙂 Ameliyat yerini rahatsız etmemesi için en az 2-3 hafta kullanman gerekecek. İç çamaşırı satan mağazalarda ya da            e-bebek’te bulabilirsin.

Emzirme Sütyeni

 Ne kadar uzun zaman kullanacağını bilemiyorsun, ziyan olmaması için başta 2-3 adet alman yeterli bence. Önerim yine Oysho olacak.

Süt sağma makinesi

 Bana kalırsa etrafında doğum yapmış ve emzirme durumunu tamamlamış birini bul ve ondan iste. Eğer yoksa da almak için acele etme. Çünkü sütün ne kadar gelecek, sağman gerekecek mi, hep emzirmeyi mi tercih edeceksin gibi çok değişken durumlar var. Hemen satın almana gerek yok. Doğumdan sonra duruma göre alabilir ya da hastane tipi kiralayabilirsin ki ben öyle yaptım. Aslında bir arkadaşım bana Philips Avent’in sağma makinesini vermişti ancak ilk zamanlar kanallar açık olmadığı için bana yeterli gelmedi. Biz de hastane tipi kiraladık.

Gömlek

 Doğumdan sonra fark ettim ki dolabımda çok az sayıda var. Ama dışarıya çıktığında emzirmenin en kolay yolu üzerine gömlek giymek. Aksi takdirde her şey çok zor oluyor. Benden tavsiye dolabına bir kaç tane rahat gömlek eklemen.

Pijama

 Bir süre sonra geceliklerinden vazgeçmek istediğinde evde en rahat edeceğin kombinin pijamaların olacak. Hem eve gelen yakın akrabalarının yanına da çıkabileceğin bir pijama takımı seni sürekli evde tetikte gezmekten de kurtaracak. Ben instagramda @ribanas_store hesabından çok şık ve rahat 2 takım almıştım.

Evet senin ile ilgili alışveriş listemizin sonuna geldik. Asıl serüven şimdi başlıyor 🙂 Bebek için neler aldım, neleri gereksiz görüp almadım, neleri aldığıma ya da almadığıma pişman oldum bir bakalım…

Hastane kombinleri

 Bebeğin ilk doğduğunda ve özellikle aile çekimi yapacaksanız o sırada giyeceği seti hemen hazırlayabilirsin. Benim ilk aldığım parçalar bunlardı. Saç bandımıza göre takımlar yaptım ikimize de. Sen de bu kısıma mutlaka önceden hazırlan. Gün sonunda elinde kalan o fotoğraflar olacağından, bence önemlisi onlar. Instagramda isime özel tulumlar yapan hesaplar var, biz onlardan almıştık.

Bolca uzun ve kısa kollu zıbın

 Bu konuda bonkör davran. Çünkü bebeğinin bazen günde 5-6 kere üzerini değiştirmek zorunda kalıyorsun. Ya salya akıtacak, ya kusacak, ya çiş bulaşacak. Bu zıbınları da en hesaplı e-bebek ten alabilirsin, tanesi 7 ile 10 TL arasında değişiyor. Sana hesaplı davrandığımı söylemiştim:)

Tulum

Biz evde daha çok alt-üst giydik. Daha rahat geldi alt değiştirmek ve her kirlendiğinde sadece üstünü değiştirebilmek açısından. Ama kimi anneler de tulum ile daha rahat ediyor. Dışarı çıkarken tulum çok rahat oluyor bir de gece uyurken bebeğin daha rahat ediyor. O yüzden tulum almaktan da çekinme. Bedenleri farklı farklı olsun. Bu konuda da en hesaplı önerilerim; e-bebek, Joker ve HM. Eğer bulabilirsen bir kısmını kendinden eldivenli olanlardan al. Çünkü bebekler için yapılan eldivenler, sanki bebek elinden kolayca çıkarabilsin diye yapılmış. Eldiven takmak istersen bebeğine, bu tulumların kendinden eldivenli olanları seni çok rahatlatacak.

Müslin

 Müslin yeni öğrendiğin ya da öğreneceğin bir kelime biliyorum. %100 pamuklu, hava geçiren, çok amaçlı, sevimli desenleri olan örtülere müslin deniyor. Bu müslinleri yeri gelecek, emzirme örtüsü yapacaksın, yeri gelecek nevresim olacak, yeri gelecek bebeğini kundaklayacaksın, yeri gelecek bebek arabasının üzerini örteceksin, yeri gelecek duştan sonra bebeğini kurulayacaksın, yaz gelecek denizden çıktığında müsline saracaksın. Yani, hiç çekinme. Gördüğün her müslini at sepete. Ne kadar alsan da yetmiyor. Ben hala almaya devam ediyorum.

Battaniye

 Kış bebekleri için en önemli parçalar battaniyeler. Evde, dışarıda her yerde sarıp sarmalıyoruz bebişi. En memnun kaldığımız battaniye ise; Joker ve e-bebek te bulabileceğiniz polar battaniyeler oldu. Başta hediye gelmişti ardından gidip 2 tane daha aldık.

Omuz Örtüsü

İşte bir hayat kurtaran parça daha. Gaz çıkarma dönemi 2 haftadan sonra başlıyor. Yaklaşık 1 ay sonra da kusmalar başlıyor. Bu süreçte evde sürekli tişört değiştirmek zorunda kalıyorsun, dışarıdaysan vay haline. O yüzden bu örtülerden de bol bol alabilirsin. Özellikle müslin olanlar çok kullanışlı oluyor.

Patik

 Yine kış bebekleri için “must have” lerin başında geliyor ve ben patiklere bayılıyorum. Sen her ne kadar bebeğini kat kat giydirmek istemesen de anneler çorap üzerine patik konusunda ısrarcılar. Ben de çok itiraz ettim ama sonra gaz durumu artınca kabullendim. Haklılar. Kim ne derse desin bebeğin ayağını sıcak tutunca gaz olayı azalıyor.

Ağız mendili

İşte en önemli parçalardan biri daha. Bol bol al, hatta onlarca al. Salyalar, kusmalar… Her an elinin altında olmasını isteyeceğin yegane parçalar ağız mendilleri. Annemler ilk aldığında ay bunlar ne bakışlarım geliyor aklıma da gerçekten bebek konusunda dünyadan bi habermişim.

Astronot tulum

Defne’ye hediye gelmişti. Kış bebekleri için 1 aydan sonra muhteşem bir parça! İçine ne istersen giydir üzerine bu tulumu çektiğin an asla üşümüyor. Senin de için rahat ediyor.

Yün hırka

 Defne doğmadan önce tüm akrabalarımızın örmeye başladığı hırkaları ilk zamanlar itiraf ediyorum hiç istemedim. Napıcaz bu kadar hırkayı diye bıkbıklandım. İlk zamanlar annem giydirdiğinde hiç güzel durmuyor hale bak, diyordum. Şu anda dua ediyorum ören herkese. Hatta daha bugün teyzelerimizden birini arayıp, başka renklerini de istedim. Uykudan kalktığında onu giydiriyorsun, bebeğinin sırtı sıcacık. Onun şıklığından çok sıcak olmasını dileyen bir anne oluveriyorsun çünkü. Kolsuz olmaları önemli, çok daha kolay giydirip, çıkartabilirsin. Bir de diken kişiye mutlaka tüysüz yünden dikmesini söyleyebilirsin. Bazı yünlerin tüyleri çok oluyor ve bebeğinin ağzına sürekli değdiği için kullanamıyorsun.

Reflü yatağı

 Bu da gerçekten listenin en başına koyacağım parçalardan biri. Bize Baby Shower listemizde olduğu için hediye gelmişti. Hem bebeğinin sağlığı açısından hafif eğimli yatması önemli hem de o yatak anne yanı ve kendi yatağı için henüz çok küçük olan bebeğine şart. Anne yanının içine koy, çıkar oradan koltuğa koy, kendi yatağında yanına koy. Bebeğini o yatak ile istediğin yere rahatça yatırabiliyorsun. Yanlardaki desteği sayesinde düz değil, yan yatabiliyor ilk zamanlar. Bu da senin geceleri aklın kalmadan uyuyabilmeni sağlıyor. Reflü yatağını hala kullanıyoruz.

Anne yanı

 İşte benim en çok kullandığım ve iyi ki almışız dediğim parça. Ben doğumdan beri bazen yatak odasında bazen salonda yatıyorum. Nerede yatacaksam bu anne yanını yanıma alıyorum. Defne neredeyse günün 15-16 saatini bu yatakta geçiriyor. Koltukla da yatakla da birleşebiliyor.  Yükselebiliyor. Böylece aynı yatakta yatmasanız bile yan yana oluyor, gözünüzü açtığınızda direk görüyorsunuz. İtiraf ediyorum, ben ilk zamanlar bebeğinin nefesini kontrol eden annelerden olduğum için, bu yatak benim için çok önemli oldu. Tek yanı açık olmasın bir yerle birleşmesini istemiyorum derseniz de dört tarafı kapalı bir beşik oluyor.

Bir de kendiliğinden sallanan beşikler var. Hatta aşamalı sallama çeşitleri olan ve aynı zamanda da anne karnı seslerini çıkaran. Bunları da tercih edebilirsin. Özellikle “4Moms” herkesin çok memnun kaldığı bir marka. Biz başta bunu bilmiyorduk, 1 ay sonra öğrendik. Ama Defne genellikle gazı olduğunda sırt üstü yatmaktan hoşlanmadığı için almadık. Ama bence baştan alınırsa bebek alışabilir ve kullanan anneler çok rahat ettiklerini söylüyorlar. Fiyatları oldukça yüksek ama 2.el sitelerinde çok hesaplı satan anneler var.

Kamera

 Pınar sen de hepsine listemin en başına yazarım dedin, demezseniz eğer; bunu da listenin başına alalım. Özellikle el-ayak çekildiğinde ve bebeğinizle yalnız kaldığınızda kamera gerçekten olmazsa olmazınız olacak. İçeride ev işlerini yaparken, bebeğini sürekli odasına gidip kontrol etmek gerçekten zor oluyor. Biz sadece sesli olanlardan değil aynı zamanda görüntülü olanlardan tercih ettik. Evet biraz pahalılar ama bebeğine hediye alacak olan aile büyüklerine ya da misal kuzenlere birleşip bir kamera almalarını söyleyebilirsin. Gerçekten işine yarayacak olan bir şeyi sana hediye almak herkesin isteyeceği bir şey. Kamerayı düşündüm de gerçekten de listenin en en başına alalım. Bana dua edersin 🙂

Baby-nest

 Bunu listeye eklemeyebilirsin. Reflü yatağı daha mantıklı. Biz aldık ama kaç kere kullandık sayılıdır. Koltukta, yatakta ya da misafirliğe giderken alır, Defne’yi yatırırız diye düşündüm. Ama pek öyle olmadı. Ya sıra gelmedi ya da bana kullanışlı gelmedi. Sonuç olarak reflü yatağınız varsa, hemen hemen aynı dönem kullanıldıkları için almak çok da şart değil. Misafirliğe giderken de götüremedik evet hafif ama öyle küçük bir şey değil. Üşeniyor insan.

Anne-Bebek Çantası

Olmazsa olmaz bir parça daha. Çünkü dışarı çıkarken biberon, bez, ıslak mendil, yedek kıyafet, yedek çorap, yedek zıbın, ağız bezi, yedek müslin, yedek battaniye… Bu liste uzar gider. Bunların hepsini bolca yanına alman gerekecek ve bu noktada ayrı bir çantaya ihtiyacın olacak. Piyasadaki çantaların her biri çok bebiş tasarımlı. Benim kullandığım siyah deri çanta; instagram’da @mooima adresinden bulabilirsiniz.

Termometre

Bizim gibi ilk günler evin sıcaklığını 28 derecelerde sıcacık yaptıktan sonra, 23 olması gerektiğini öğrenip de panikle her yerde termometre aramamak için önceden al, derim. Evin sıcaklığı ve nem dengesini takip etmek önemli. Aksi taktirde biz çok burun tıkanıklığı yaşadık. Daha kötüsü ise, terleyen bebeklerin hasta olabileceği.

Derece

Mutlaka alman gerekenlerden. Özellikle aşı günleri kıymetini anladım. Biz uzaktan ölçen bir derece aldık ama sanırım doktorların önerdiği dereceler farklı. Biz memnun kaldık kendi derecemizden. Banyodan önce suyun sıcaklığına da uzaktan ölçer derece ile bakabildiğim için derecemi seviyorum 🙂

Küvet

Ve işte yine bir “must have” daha. Küvetler hakkında söyleyebileceğim tek şey ayaklı olsun ve içerisine mutlaka file al. Yine bir dua alırım bu konuda 🙂

 

Islak Mendil

Bolca alıp, yatırım yapman gereken bir konu. E-bebek ve Trendyol kampanyalarını takip edin derim. Ben Uni-Baby markasını kullanıyorum. Bazı anneler ve bazı bebek bakım hemşireleri kesinlikle kaynatılmış içme suyuna pamuk batırıp, silmemiz gerektiğini söylese de bu gerçekten çok meşakkatli bir iş. Uni-Baby saflaştırılmış su içeriyor sadece. Gayet de memnunum.

Pişik mevzusu

Piyasada var olan onlarca kremin her birinden aldım. Sonra eve gelen bebek hemşiremiz; siz grip olmamak için grip ilacı içiyor musunuz? diye sorunca hepsini bıraktım. Çok haklıydı. Hemen gittim, Gratis’ten seyahat tipi, spreyli bir şişe alıp, içine Ayvalık’tan gelen soğuk sıkım zeytinyağını doldurdum. İki alt açmada bir onu sıktım, kapadım. Pişik derdimiz henüz olmadı. Ama olursa diye bir kutu Desitin’imizi saklıyorum.

Emzik konusu

Etrafımda “vermeee” diyen onca büyüğümün yanında “mutlaka veeeer” diyen yeni anne akranlarım olunca tabii ki onları dinledim. Ve daha Defne doğmadan her çeşit emziği aldım. Defne ilk günlerde hepsini reddedip, Philips Avent’in emziklerini aldı. Ancak ben tam da bu postu hazırlarken bize kuzenim geldi. Kendisi Ortodontist. Bana çok yanlış emzik tercih ettiğimi, mutlaka damaklılardan tercih etmem gerektiğini aksi takdirde ileride sorun yaşayacağımızı uzun uzun anlattı. Sizlere bu konu ile ilgili video hazırlayacağım zaten. Ama Diş Hekimleri’nin önerdiği emzikler, damaklı ve genellikle Nuk markasının emzikleri bu şekilde, bilginiz olsun.

 

Bebeğiniz doğmadan önce yapacağınız alışveriş önerileri ile ilgili aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Umarım bütçenize ve lohusalık döneminize bir nebze olsun katkım olur.

Kocaman sevgiler 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Anne-Bebek: Yenidoğan “must have”” için bir yorum

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking what theme you’re using?

  (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows
  (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it
  by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir