pinstyle.net

Vücut tipiniz hangisi?

Stil sahibi olmak, güzel giyinmek sadece moda olan parçaları bir araya getirmek ya da iyi kombin yapabilmekten ibaret değil. Önce vücudumuzu tanımak gerekiyor. Vücut tipimizi, kusurlarımızı, vücudumuzun artı ve eksilerini iyi bilmek gerekiyor. Bugün bu postta bunu öğrenelim, vücudumuzu tanıyalım istedim.

Vücut tipimizi ve kusurlarımızı belirlerken kendimize karşı acımasız ve dürüst, artı yönlerimizi belirlerken de çok cömert olmamız gerekiyor. Unutmayın, doğru tespitler bizi doğru parçalara götürecek. Ve doğru parçalar da stilimizi oluşturacak.

Bu postta sadece vücut tipimizi öğreneceğiz. Ardından gelecek postlarda sizlere aslında nasıl giyinmemiz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak vücut tiplerinin 4’e ayrıldığını ve mutlaka bu kategorilerden birine girdiğimizi söyleyebilirim.

ELMA

Gözünüzün önüne bir elma getirin ve onu bir vücuda yerleştirin.

Dolgun karın ve bel kısmı, çok kıvrımlı olmayan kalça hatları, geniş sayılabilecek omuzlara sahipseniz, vücut tipiniz; Elma. Elma tipinde vücutların aslında en önemli özelliği kalın bele sahip olmalarıdır. İtiraf etmeliyim ki; kombin yaparken en çok özenmesi ve dikkat etmesi gereken vücut tipidir.

ARMUT

Yine gözümüzün önüne bir armut getiriyoruz ve bir vücuda yerleştiriyoruz.

Dar omuzlar, geniş kalçalar, ince bir bel oyuntusu sahipseniz vücut tipiniz
Armut. Bu vücut tipinde en avantajlı kısım, ince bir bele sahip olmaktır. Kıyafet seçimlerini yaparken bazı ufak hilelerle kalça kısmınızı da bel oyuntunuza oranlamanız aslında çok kolay!

KUM SAATİ

Tıpkı bir kum saati gibi tam orta kısmı yani beli ince hayal ediyoruz.

 

Biz kendilerine kısaca 90-60-90 diyoruz. 🙂 Şaka bir yana tabii ki 90-60-90’ı tutturmak zor. Ancak kum saati vücut tipine sahip olanlar giyim konusunda en şanslı olanlar. Aslında tamamen manken vücudu demek de yanlış olur. Bu vücut tipinde kıvrımlar belirgindir. Kalça hatları vardır. Omuzlar da geniştir.

 

DİKDÖRTGEN

Vücudunuza dikdörtgen yerleştirdiğinizde hatların düz indiğini farkettiniz mi?

 

Belirgin olmayan bel oyuntusu, birbirine yakın ölçülerde vücut hatlarınız var ise; vücut tipiniz dikdörtgendir. Bu vücut tipinde önemli olan beli vurgulayan dokunuşlarla, kıvrımlarınızı ortaya çıkarmaktır.

 

Vücut tipimizi bildikten sonra aslında işimiz daha kolay. Bundan sonraki seçimlerinizi ve kombinlerimizi vücut tipimize göre yaptığımızda, stil görünmemiz kaçınılmaz oluyor.

Bir sonraki postta ve gelecek postlarda, hangi vücut tipi nasıl giyinmeli? yi sizlere sık sık anlatmaya çalışıcam.

 

Sevgiyle kalın…

Pinstyle

Leave a Reply